Warne’s 1 piece QD XSKEL cantilever mount features Patent Pending Dual Quick Detach levers and is constructed from 6061 T6 aluminum for a lightweight and rigid foundation. Steel threaded inserts ensure steel on steel contact between all threaded interfaces, and MSR Ideal Height helps the shooter maintain a proper cheek weld and shooting position with any optic on flat top guns. The QDXSKEL gives you a generous forward cantilever for modern scopes while reducing weight with its skeletonized design, and the Return-to-Zero performance that Warne(R) is known for.
Sale!
WARNE QD EXTND SKELETON 34MM BLK
Original price was: $284.99.$227.99Current price is: $227.99.
Availability: In stock
| UPC | 656813106431 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | QDXSKEL34TW |
| Color | Black |
| Description | Extended Skeletonized |
| Finish | Matte |
| Fit | AR Rifles |
| Material | 6061 T6 Aluminum |
| Model | Quick Detach |
| Mount Height | 1.44" |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Pieces | 72mm |
| Product Type | Mount |
| Ring Height | Ultra High |
| Rings Included | Yes |
| Size | 34mm |
| Style | Quick Detach |
| Subcategory | Rings |
| Weight | .71875 |






Reviews
There are no reviews yet.