The credo of the backcountry hunter. When tired legs are the only mode of transportation. When the air feels thin, and feet feel heavy. When months of preparation, training and sleepless nights thinking about the upcoming hunt culminate into a single moment, placing the crosshair where it needs to be for the perfect shot. Warne Mountain Tech is the ultimate lightweight precision scope mounting system. Don’t leave your dream hunt to chance. When every ounce matters, and every shot counts, Warne Mountain Tech are the scope mounts you can depend on.
Sale!
WARNE MT 35MM HIGH MATTE RINGS
Original price was: $198.99.$159.99Current price is: $159.99.
Availability: In stock
| UPC | 656813106233 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | 7242M |
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Height | .555'' |
| Material | 7075 T6 Aluminum |
| Model | Mountain Tech |
| Mount Type | Picatinny/Weaver |
| One or Two Piece | 2 |
| Product Type | Ring |
| Scope Tube Diameter | 35mm |
| Size | 35mm High |
| Style | Fixed/Horizontal Split |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 35mm |
| Weight | .25 |
| Additional Feature 1 | 35mm High Height |
| Additional Feature 2 | Fits Picatinny/Weaver Bases |
| Additional Feature 3 | 7075 Aluminum Construction |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Applied Finish |
| Illuminated Reticle | No |
| Length | 6 |
| Package Height | 1.5 |
| Package Length | 6.0 |
| Package Width | 5.5 |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 0.4 |
| Width | 5.5 |







Reviews
There are no reviews yet.