| UPC | 723551444306 |
|---|---|
| Manufacturer | Tisas |
| Manufacturer Part Number | 15000302 |
| Action | Single Action |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | RMR Cut Slide for Optics |
| Additional Feature 2 | Interchangeable Grip Panels |
| Additional Feature 3 | IWB Holser Included |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | TISAS / TISAS |
| ATF Model | PX-9 CARRY |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.5" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 15 + 1 |
| Case | Lockable Hard Case |
| Condition | New |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Style | Black Tenifer Cerakote |
| Finish Type | Black |
| finish_color | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Description | Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black Tennifer |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | Polymer Frame Polymer Frame |
| grips_stock | 30 |
| Height | 2.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 11.5 |
| Material | Carbon Steel |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Overall Length | 6.6" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 11.5 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Trigger |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Carry |
| Shipping Weight | 3.5 |
| Sights | FS: Fiber Optic RS: Serrated |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Trigger | Flat |
| Weight | 1.70 lbs |
| Width | 8.5 |
Sale!
TISAS PX-9 9MM BLK 3.5″ 15+1 OR
Original price was: $388.00.$373.75Current price is: $373.75.
Out of stock









Reviews
There are no reviews yet.