| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 1.90 X 6.10 X 12.30 | |
| HEIGHT | 1.9000 | |
| WIDTH | 6.1000 | |
| LENGTH | 12.3000 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | BLUED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 17.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 25.0000 | |
| OTHER FEATURES: | COMES WITH 1-17RD & 1 15RD MAG | |
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO SALE TO OREGON | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
TAURUS G3 9MM 17-SHOT 3-DOT
Original price was: $339.65.$251.99Current price is: $251.99.
Out of stock
| UPC | 725327625766 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-G3B941 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Striker Fired |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Steel Serrated Rear Sight |
| Additional Feature 2 | Picatinny Rail (Mil-STD 1913) |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS / TAURUS |
| ATF Model | G3 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | 4" Stainless Steel |
| Barrel Length | 4" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Type | Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 17 + 1 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Dimension | 1.90 X 6.10 X 12.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Style | Matte Black Tenifer |
| Finish Type | Black |
| finish_color | Black |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | Polymer Frame Black Polymer Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| grips_stock | 30 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 12.5 |
| Material | Polymer |
| Model | G3 |
| Number of Magazines | 2 One 17 rd. and One 15 rd. |
| Other Features | COMES WITH 1-17RD & 1 15RD MAG |
| Overall Length | 7.3" |
| Package Height | 1.9 |
| Package Length | 12.2 |
| Package Width | 6.1 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Striker Block/Trigger |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.4 |
| Sights | White Dot Front, Adj. Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Material | Polymer |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 2.4 |
| Weight (oz) | 25 |
| Width | 6.5 |








Reviews
There are no reviews yet.