Scopes are only as good as the rings they are mounted in. Seekins Precision Scope Rings are the best available through superior design, precision machining and obsessive attention to detail. Built to the 1913 Picatinny Specification from 7075-T6 aluminum. Ring heights are; .92″ Low, 1.0″ High, 1.26″ Extra High, and 1.45″ AR high.
Sale!
SEEKINS 34MM TUBE 1.45″ HIGH 4CAP
Original price was: $159.00.$149.00Current price is: $149.00.
Availability: In stock
| UPC | 811452025158 |
|---|---|
| Manufacturer | Seekins Precision |
| Manufacturer Part Number | 0010630012 |
| Height | 2.414" |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Tube Diameter | 34mm |
| Subcategory | Rings |
| Size | 34mm |
| Model | 1.45" AR High |
| Description | 4 Cap Screw |
| Color | Black |
| Product Type | Ring |
| Shipping Weight | 0.5 |
| Scope Cover Included | No |
| Illuminated Reticle | No |
| Additional Feature 1 | 34MM 1.4" AR High Rings |
| Additional Feature 2 | 1913 Picatinny Compatible |
| Additional Feature 3 | 7075-T6 Aluminum |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Anodized Matte Black |
| Finish Type | Black |







Reviews
There are no reviews yet.