Scopes are only as good as the rings they are mounted in. Seekins Precision Scope Rings are the best available through superior design, precision machining and obsessive attention to detail. Built to the 1913 Picatinny Specification from 7075-T6 aluminum. Ring heights are; .82″ Low, .87″ Medium, .92″ Medium high, .97″ High, 1.26″ High, and 1.40″ AR high.
Sale!
SEEKINS 30MM TUBE .92″ MED/HIGH 4CAP
Original price was: $149.00.$140.00Current price is: $140.00.
Availability: In stock
| UPC | 811452025059 |
|---|---|
| Manufacturer | Seekins Precision |
| Manufacturer Part Number | 0010620010 |
| Tube Diameter | 30MM |
| Height | 1.817" |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Color | Black |
| Description | 4 Cap Screw |
| Model | .92" Medium High |
| Size | 30mm |
| Subcategory | Rings |
| Product Type | Ring |







Reviews
There are no reviews yet.