| UPC | 736676902835 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 90283 |
| Color | Silver |
| Description | Sold Individually |
| Dimension | 1.10 X 2.80 X 5.40 |
| Finish | STAINLESS |
| Finish Color | Stainless |
| Firearm Type | RINGS AND BASES |
| Fit | M77 Hawkeye African |
| Height | HIGH |
| Length | 5.4000 |
| Material | STEEL |
| Model | Standard |
| Objective | 52mm |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | High |
| Series | Scope Ring |
| Shipping Weight | 0.65 |
| Similar Items | RNGRUG |
| Size | 1" High |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Weight | .25 |
| Width | 2.8000 |
| Adjustable Objective | No |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | No |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 6.0 |
| Package Length | 7.0 |
| Package Width | 5.0 |
| Scope Cover Included | No |
| Scope Tube Diameter | 1'' |
| Style | Ruger-Style Rings |
Sale!
RUGER 1″ HIGH(5) STS (5K) SOLD INDIVIDUALLY
Original price was: $48.99.$29.99Current price is: $29.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.