| UPC | 736676904082 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 90408 |
| Color | Silver |
| Dimension | 1.10 X 4.85 X 6.95 |
| Finish | STAINLESS |
| Finish Color | Stainless |
| Firearm Type | RINGS AND BASES |
| Fit | Ruger M77 |
| Height | HIGH |
| Length | 7.0500 |
| Material | STEEL |
| Model | Standard |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | High |
| Series | Scope Ring Set |
| Shipping Weight | 0.46 |
| Similar Items | RNGRUG |
| Size | 1" High |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Weight | 0.46 |
| Width | 4.9500 |
| Additional Feature 1 | Complete high ring set |
| Additional Feature 2 | Includes two rings |
| Adjustable Objective | No |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | No |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 6.0 |
| Package Length | 7.0 |
| Package Width | 5.0 |
| Scope Cover Included | No |
Sale!
RUGER 1″ HIGH SET STAINLESS (5K/6K) 2PK
Original price was: $97.99.$59.99Current price is: $59.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.