The RP63 features Rossi's double action trigger and a crisp single action trigger pull. The RP63 is optimized for concealed carry due to its 3" barrel and fixed sights. Featuring ramped front sight for a snag free draw; firing pin is mounted directly to the hammer; 6 shots of .357 Magnum on tap in its steel cylinder; full underlug barrel adds additional weight which helps manage magnum recoil further aiding recoil control and benefiting concealment is the round butt grip frame.
Sale!
Rossi RP63 Handgun .357 Mag 6rd Capacity 3″ Barrel Black/Grey with Wood Laminate Grips
Original price was: $551.99.$417.99Current price is: $417.99.
Out of stock
| UPC | 725327941804 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | 2-RP639WD1 |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS / BRAZTECH |
| ATF Model | RP 63 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Color | Black |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Dimension | 1.85 X 6.15 X 9.75 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Designation | SMALL |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | Steel Frame Gray Laminated Grip Steel Frame |
| Grip Type | Wood |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 1.8500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 9.7500 |
| Material | STEEL |
| Model | RP63 |
| Overall Length | 7.95" |
| Package Height | 1.8 |
| Package Length | 9.8 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Revolver |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.35 |
| Sights | Serrated Front Sight |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Size | Small Frame |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | STANDARD |
| Weight | 2.35 |
| Weight (oz) | 0 |
| Weight Range | 24.40 to 29 oz |
| Width | 6.1500 |








Reviews
There are no reviews yet.