| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 4.05 X 9.20 X 28.90 | |
| HEIGHT | 4.0500 | |
| WIDTH | 9.2000 | |
| LENGTH | 28.9000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 6 | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 14.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 26.3700 | |
| CHECKERING | N | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| STOCK MATERIAL | HARDWOOD | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| STOCK STYLE | PISTOL GRIP ONLY | |
| SWIVELS STUDS | NO | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | N-CYLINDER BORE | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| INCL MODIFIED TUBE | N | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| INCL CYL TUBE | N | |
| LIGHT MODIFIED | N | |
| OTHER FEATURES: | HARDWOOD PISTOL GRIP, | |
| NAN | HARDWOOD FORE-END, | |
| NAN | 14″ CYLINDER BORE BARREL WITH | |
| NAN | BEAD SIGHT, | |
| NAN | BLACK OXIDE FINISH | |
| NAN | 5+1 CAPACITY, | |
| NAN | GUN IS AN “OTHER FIREARM” | |
| NAN | CHECK YOUR STATE LAWS BEFORE | |
| NAN | SELLING THIS “OTHER FIREARM” | |
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Sale!
REMINGTON 870 TAC-14 12GA 3″
Original price was: $670.00.$538.99Current price is: $538.99.
Out of stock
| UPC | 810070682989 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R81231 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Pistol Grip |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Target Shooting |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Pistol Grip Firearm |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 14" |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Barrel Type | Cylinder |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | No |
| Choke Type | Fixed Cylinder Choke |
| Chokes Included | C |
| Color | Black |
| Description | 26.3" Overall Length |
| Dimension | 4.05 X 9.20 X 28.90 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Hardwood |
| Grip Type | Hardwood |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4 |
| Illuminated Reticle | False |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Length | 29 |
| Material | STEEL |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 870 |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 26.3" |
| Package Height | 4.0 |
| Package Length | 29.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Receiver Description | Milled |
| Recoil Pad | No |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Tac-14 |
| Shipping Weight | 7.55 |
| Sights | Single Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGP12 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| Stock Finish | Satin Hardwood |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | HARDWOOD |
| Stock Type | PISTOL GRIP ONLY |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | NO |
| Weight | 6 lbs. |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Width | 9.5 |
| Includes CYL Tube | No |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Light Modified | No |
| Other Features | HARDWOOD PISTOL GRIP, |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |







Reviews
There are no reviews yet.