| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.20 X 7.10 X 47.20 | |
| HEIGHT | 3.2000 | |
| WIDTH | 7.1000 | |
| LENGTH | 47.2000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 7.5 | |
| METAL FINISH | CAMO | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 21.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 42.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | CAMOFLAGE | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
Sale!
REMINGTON 870 SPS 12GA 21″
Original price was: $735.00.$589.99Current price is: $589.99.
Out of stock
| UPC | 810070689094 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R81116 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Vent Rib |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 21" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Rem-Choke |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Cerakote |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Camo Stock KRYPTEK OT |
| Grip Type | Kryptek OT |
| Illuminated Reticle | False |
| Model | 870 |
| Overall Length | 41.5" |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | Bead Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Weight | 7 lbs. 4 oz. |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Checkering | Yes |
| Chokes Included | Truglo Headbanger |
| Dimension | 3.20 X 7.10 X 47.20 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.2000 |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 47.2000 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 7.1000 |







Reviews
There are no reviews yet.