| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 4.60 X 10.75 X 48.20 | |
| HEIGHT | 4.6000 | |
| WIDTH | 10.7500 | |
| LENGTH | 48.2000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | N/A | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 38.5000 | |
| CHECKERING | N | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | PISTOL GRIP ONLY | |
| SWIVELS STUDS | NO | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | N-CYLINDER BORE | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| INCL MODIFIED TUBE | N | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| OTHER FEATURES: | THIS EXPRESS TACTICAL SHOTGUN | |
| WILL NOT ACCEPT STANDARD 870 | ||
| REPLACEMENT BARRELS DUE TO THE | ||
| MAGAZINE CONFIGURATION. | ||
| RIGHT HAND FOLDING STOCK, | ||
| M-LOK FOREND, | ||
| 6+1 CAPACITY | ||
Sale!
REMINGTON 870 EXPRESS TACTICAL
Original price was: $595.00.$479.99Current price is: $479.99.
Out of stock
| UPC | 810070683924 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R81205 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Extended Magazine Tube |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | No |
| Choke Type | Fixed Cylinder Choke |
| Color | Black |
| Dimension | 4.60 X 10.75 X 48.20 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Pistol Grip |
| Grip Type | Black Pistol Grip |
| Height | 4.7 |
| Illuminated Reticle | False |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Length | 48.4 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 870 Tactical |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 39" |
| Package Height | 4.7 |
| Package Length | 48.4 |
| Package Width | 10.7 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Receiver Description | Milled |
| Recoil Pad | No |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.4 |
| Sights | Single Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGP12 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | PISTOL GRIP ONLY |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | NO |
| Weight | 10.4 |
| Width | 10.7 |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Other Features | THIS EXPRESS TACTICAL SHOTGUN |






Reviews
There are no reviews yet.