The Model 700 SPS (Special Purpose Synthetic) offers everything you love about the legendary Model 700 all at an extremely affordable price. The Model 700 SPS is leading the way for the next generation of hard-hitting fully-featured affordably-priced rifles. From the rock-solid receiver design to the famous three rings of steel the Model 700 SPS offers the unrivaled out-of-the-box accuracy and high-end performance you've come to expect from America's most popular bolt-action centerfire rifle.
Sale!
Remington 700 SPS Rifle 6.5 Creedmoor 4rd Magazine 24″ Barrel Black and Grey
Original price was: $1,030.00.$822.99Current price is: $822.99.
Out of stock
| UPC | 810070689773 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R27264 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | X-Mark Pro Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | 416 SS Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Grip Type | Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Height | 3.2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 47.4 |
| Overall Length | 43.6" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 47.4 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.25 |
| Sights | No Sights |
| Weight | 7 lbs. 4 oz. |
| Width | 7.1 |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Checkering | Yes |
| Color | STAINLESS |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.30 X 7.55 X 47.50 |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Model | 700 |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic Stock with Overmold Grip Panels |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight (lbs) | 7.4 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |








Reviews
There are no reviews yet.