The Lucid isn’t just a dream anymore. Its versatile clip point blade fires open with assisted opening. Keep a secure grip on the contoured handle with its textured glass-filled nylon front scale. The dark blue color and subtle texture are pleasant to the eye without becoming distracting. The knife includes a reliable stainless steel back handle and frame lock. Though the design isn’t complicated” a decorative pivot – as well as a back handle inlay – take the Lucid to the next level. Most importantly” it’s a dream to cut with” a knife to carry again and again.
Sale!
KERSHAW LUCID 3.2″ PLN BLUE/STNLSS
Original price was: $65.99.$36.99Current price is: $36.99.
Availability: In stock
| UPC | 087171063683 |
|---|---|
| Manufacturer | Kershaw |
| Manufacturer Part Number | 2036 |
| Accessories | Thumb Stud, Pocket Clip |
| Blade Length | 3.20" |
| Blade Material | 8Cr13MoV SS |
| Blade Type | Clip Point |
| Closed Length | 4.20" |
| Color | Blue |
| Edge | Plain |
| Finish | Stonewashed |
| Handle Description | Blue/Stonewashed |
| Material | 8Cr13MoV |
| Model | KERSHAW LUCID |
| Open Type | Flipper |
| Overall Length | 7.40" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Folding Knife/Assisted |
| Size | 3.2" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 4.30 oz |





Reviews
There are no reviews yet.