| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 1.95 X 5.50 X 23.85 | |
| HEIGHT | 1.9500 | |
| WIDTH | 5.5000 | |
| LENGTH | 23.8500 | |
| CALIBER | .22LR/.22WMR | |
| FRAME DESIGNATION | N/A | |
| BARREL FINISH | BLUED | |
| GRIPS MATERIAL | WOOD | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 33.4000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | STANDARD | |
| HAMMER TYPE | STANDARD | |
| FRAME COLOR | BLUED | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
Sale!
HERITAGE 22LR/22WMR 16″ ADJ.
Original price was: $278.99.$219.99Current price is: $219.99.
Out of stock
| UPC | 727962703625 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | RR22MB16AS |
| Action | Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Heritage Mfg. |
| ATF Model | Rough Rider |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | 16" |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber/Gauge | .22 Magnum |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Color | Blue |
| Country of Origin | US |
| Cylinder Finish | Black |
| Dimension | 1.95 X 5.50 X 23.85 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Blue |
| Finish Color | Case Hardened |
| Finish Type | Blued |
| Firearm Type | Revolver |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Description | Zamak Frame |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Zamak |
| Grip Material | Alloy Frame Cocobolo Alloy Frame |
| Grip Type | Cocobolo |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 5.25 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Cylinder |
| Length | 21.37 |
| Material | Alloy |
| Max Capacity | 6 |
| Model | Rough Rider |
| Overall Length | 21.375" |
| Package Height | 7.5 |
| Package Length | 34.0 |
| Package Width | 2.0 |
| Product Type | Revolver |
| Safety | Thumb/Hammer |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Small Bore |
| Shipping Weight | 4.2 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG22R |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Type | Alloy Frame / Cocobolo Grips |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | STANDARD |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 4.2 |
| Weight (oz) | 33.4000 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 1.5 |







Reviews
There are no reviews yet.