| UPC | 8053800941075 |
|---|---|
| Manufacturer | Charles Daly Chiappa |
| Manufacturer Part Number | 930.202 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Gas Operated |
| Additional Feature 2 | Rec'r Grooved For Scope Mount |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Merak/ Chiappa Firearms |
| ATF Model | 601 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Mobil (3): IC, M, Full |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Color | Blue |
| Dimension | 3.25 X 8.25 X 41.95 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Wood Stock Wood |
| Grip Type | Wood |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 38 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 601 |
| Montecarlo | No |
| Other Features | MOBIL THREAD PATTERN, |
| Overall Length | 49.6" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 38.0 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Shotgun |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Manual Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | Fixed Front Fiber Optic |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | HARDWOOD |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | NO |
| Weight | 7 lbs. 5 oz. |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 7.5 |
Sale!
CHARLES DALY 601 FIELD 12/28 BLK/WD 3″
Original price was: $388.15.$295.99Current price is: $295.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.