| UPC | 000381005304 |
|---|---|
| Manufacturer | Burris |
| Manufacturer Part Number | 200530 |
| Additional Feature 1 | Push/Pull Locking Turrets |
| Adjustable | 1/4 MOA |
| Adjustable Objective | False |
| Adjustable Parallax | No |
| canDropship | True |
| Click Value | 1/4 MOA |
| Color | Black |
| Dimension | 3.25 X 3.55 X 14.70 |
| Drilled and Tapped | False |
| Eye Relief | 3.80'' |
| Field of View (100 yards) | 52-10.5 |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Black |
| Focal Plane | Second |
| Front Lens (mm) | 40 |
| Height | 3.2500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Illumination | No |
| Length | 14.7000 |
| Length (in) | 11.7000 |
| Lens Caps Included | No |
| Locking Turrets | No |
| Max Magnification | 10x |
| Min. Magnification | 2x |
| Model | Signature HD |
| Model Number | Signature HD |
| Objective | 40mm |
| Objective Size | 40mm |
| Optics Type | RIFLE |
| Overall Length | 11.7" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 15.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Power | 2-10X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | Ballistic E3 |
| Rings Included | No |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.75 |
| Size | 1" |
| Subcategory | Scopes & Magnified Optics |
| Target Turrets | No |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1'' |
| Weight | 0.9 lbs |
| Weight (oz) | 17.6000 |
| Width | 3.5500 |
| Field of View | 54 – 10 ft @ 100 yds |
| Magnification | 2-10x |
| Optic Coating | Multi-Coated |
Sale!
BURRIS OPTICS SIGNATURE HD 2-10X40MM B-E3
Original price was: $480.00.$399.99Current price is: $399.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.