The Daytona Shotgun Case by Allen is a great case to protect and transport your shotgun. This case comes equipped with four accessory pockets to get you and your gear where you need to go. The exterior fabric is constructed from rugged Endura fabric that will take whatever you or the elements can throw at it. With the easy clean lining you won’t have to spend a bunch of time keeping the inside of your case clean. This case also comes with an adjustable sling for multiple applications.
Sale!
ALLEN DAYTONA SHOTGUN CASE 52″
Original price was: $42.99.$37.99Current price is: $37.99.
Availability: In stock
| UPC | 026509994527 |
|---|---|
| Manufacturer | Allen Company |
| Manufacturer Part Number | 994-52 |
| Airline Approved | No |
| Color | Tan |
| Crushproof | No |
| Dimension | 52" |
| Finish | Smooth |
| Finish Color | Tan |
| Firearm Type | CASE |
| Floatable | No |
| Frame Material | Endura |
| Guns Held | Shotgun |
| Hardware | Full Length Zipper |
| Length | 52" |
| Lockable | No |
| Material | Endura |
| Model | Daytona |
| Padding | Foam |
| Pressurized | No |
| Product Type | Shotgun Case |
| Proofs | Water Resistant |
| Series | Shotgun 52" |
| Shipping Weight | 1.8 |
| Similar Items | LGCASE |
| Size | 52" |
| Subcategory | Shotgun Cases |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 1.8 |





Reviews
There are no reviews yet.