| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 4.10 X 9.25 X 47.25 | |
| HEIGHT | 4.1000 | |
| WIDTH | 9.2500 | |
| LENGTH | 47.2500 | |
| CALIBER | .308 WINCHESTER | |
| TYPE ACTION | SEMI-AUTOMATIC | |
| RATE OF TWIST | 1:10″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | HARDWOOD | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 19.7000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 40.5500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 20.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 8.6 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | MODERN SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | BLACK POLYMER FURNITURE, | |
| BULDGED TRUNNION, | ||
| 1.5MM RECEIVER, | ||
| CHROME LINED BARREL, | ||
| ADJUSTABLE STOCK | ||
| NO SALE TO OREGON | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
ZASTAVA PAP M77 AK .308 WIN
Original price was: $1,603.99.$1,526.99Current price is: $1,526.99.
Out of stock
| UPC | 685757098540 |
|---|---|
| Manufacturer | Zastava Arms |
| Manufacturer Part Number | ZR77308BP |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Bolt Hold Open Notch On Safety |
| Additional Feature 2 | 1.5mm Bulged Trunnion Receiver |
| Additional Feature 3 | CHF Chrome Lined Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | ZASTAVA ARMS /ZASTAVA ARMS USA |
| ATF Model | PAPM77PS |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | Hammer Forged/Chrome Lined |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 19.7000 |
| Barrel Length Range | 19" to 19.99" |
| Barrel Type | Chrome-Lined |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 20 |
| Cartridge | .308 / 7.62 NATO |
| Checkering | No |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 4.10 X 9.25 X 47.25 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Blued |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Blued |
| finish_color | Black |
| Firearm Type | Rifle |
| Front Sight | Plain |
| Grip Material | TangoDown Battlegrip |
| Grip Type | Black Polymer Furniture |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4.1000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 47.2500 |
| Magazine Included | 1 x 20-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Yugo |
| Make/Model | Yugo|PAP M77 |
| Model | M77 |
| Muzzle | AK Slant |
| Number of Magazines | 1 20 rd. |
| Other Features | BLACK POLYMER FURNITURE, |
| Overall Length | 40.5500 |
| Package Height | 4.2 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 9.3 |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Lever Action |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 12.15 |
| Sights | Yes |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | RIT308 |
| Special | Threaded Barrel |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Adj. Promag |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | HARDWOOD |
| Subcategory | AK Style Rifles |
| Swivel Studs | NO |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 8.6 |
| Weight (lbs) | 8.6 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Width | 9.2500 |








Reviews
There are no reviews yet.