| UPC | 685757098557 |
|---|---|
| Manufacturer | Zastava Arms |
| Manufacturer Part Number | ZP92762SR |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Bolt Hold Open Notch On Safety |
| Additional Feature 2 | 1.5mm Bulged Trunnion Receiver |
| Additional Feature 3 | CHF Chrome Lined Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | ZASTAVAARMS/ZASTAVAARMSUSA |
| ATF Model | ZPAP92 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | 10" Cold Hammer Forged Chrome Line |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 10 |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Barrel Type | Chrome-Lined |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 30 |
| Cartridge | 7.62 x 39 mm |
| Color | BLUED |
| Condition | New |
| Dimension | 4.15 X 9.25 X 24.30 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Blued |
| Finish Color | Black |
| Finish Type | Black |
| finish_color | Red |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Material | Steel |
| Front Sight | Adjustable |
| Grip Material | Synthetic |
| Grip Type | Black Polymer Pistol Grip |
| grips_stock | 30 |
| Hand | Right Hand |
| Handguards | Serbian Red Wood |
| Height | 4.1500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 24.3000 |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Zastava Arms USA |
| Make/Model | Zastava Arms USA|ZPAP92 AK |
| Material | STEEL |
| Max Capacity | 30 |
| Model | ZPAP92 |
| Muzzle | Threaded |
| NFA Thread Pattern | 26×1.5mm LH |
| Number of Magazines | 1 |
| Other Features | BULDGED TRUNNION, |
| Overall Length | 19.30" |
| Package Height | 4.5 |
| Package Length | 24.5 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1-in-9.5 |
| Rear Sight | Adjustable |
| Safety | Lever Action |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.4 |
| Sights | Post Front, Krinkov Rear |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Similar Items | HGT762 |
| Special | Threaded Barrel |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Material | Wood |
| Subcategory | Other Handguns |
| Weight | 105.6000 |
| Weight (oz) | 105.6000 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 9.2500 |
Sale!
ZASTAVA ARMS USA ZPAP92 PISTOL 7.62X39 SERBIAN RED
Original price was: $1,223.99.$1,165.99Current price is: $1,165.99.
Out of stock





Reviews
There are no reviews yet.