| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.45 X 11.40 X 15.35 | |
| Height | 3.4500 | |
| Width | 11.4000 | |
| Length | 15.3500 | |
| CALIBER | .45ACP | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | G10 | |
| FINISH | STAINLESS | |
| FRAME MATERIAL | STEEL | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 5.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 8.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIBER OPTIC | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| SLIDE COLOR | STAINLESS | |
| WEIGHT IN OUNCES | 41.0000 | |
| OTHER FEATURES: | HIGH-CUT CHECKERED FRONTSTRAP, | |
| G10 DIAGONAL FLAT BOTTOM GRIPS | ||
| BULLET PROOF MAG WELL, | ||
| BATTLE SIGHT WITH FIBER OPTIC | ||
| FRONT SIGHT | ||
| HIGH-RIDE BULLET PROOF, | ||
| BEAVERTAIL GRIP SAFETY, | ||
| BULLET PROOF THUMB SAFETY, | ||
| STAINLESS MATCH-GRADE BARREL | ||
| HAND FITTED | ||
WILSON CQBE-FS-45-SS .45ACP 5″
$4,794.00
Out of stock
| UPC | 811826028761 |
|---|---|
| Manufacturer | Wilson Combat |
| Manufacturer Part Number | CQBE-FS-45-SS |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Bullett Proof Parts |
| Additional Feature 2 | Front Cocking Serrations |
| Additional Feature 3 | Hand Fit Match-Grade Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | WILSON COMBAT |
| ATF Model | CQB ELITE |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Barrel Type | Match Grade Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| canDropship | True |
| Capacity | 8 + 1 |
| Color | STAINLESS |
| Dimension | 3.45 X 11.40 X 15.35 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Bead-Blasted Stainless Steel |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Finish | Stainless |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Grip Material | Black G10 Diagonal Flat Grips |
| Grip Type | Synthetic |
| Height | 3.4500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.3500 |
| Number of Magazines | 2 8 rd. |
| Other Features | HIGH-CUT CHECKERED FRONTSTRAP, |
| Overall Length | 8.7" |
| Package Height | 3.3 |
| Package Length | 15.5 |
| Package Width | 10.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Grip/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 5.15 |
| Sights | Battlesight/ FO Front Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Weight | 41 oz. |
| Weight (oz) | 41 |
| Width | 11.4000 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Hand | Right Hand |
| Material | Stainless Steel |
| Model | CQB Elite |
| Size | Full Size |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |





Reviews
There are no reviews yet.