| UPC | 076683493071 |
|---|---|
| Manufacturer | Weaver |
| Manufacturer Part Number | 49307 |
| Width | 4.7000 |
| Product Type | WEAVER STYLE |
| Tube Size | 1" |
| Other Features | STEEL CONSTRUCTION WITHSTANDS |
| Material | STEEL |
| Length | 5.8000 |
| Height | Extra High |
| Finish | BLACK-MATTE |
| Dimension | 0.80 X 4.70 X 5.80 |
| Lock Type | Cross Lock |
| Tube Diameter | 1" |
| Size | 1" |
| Mount Type | Weaver |
| One or Two Piece | 2 |
| Style | Top Mount |
| Subcategory | Rings |
| Model | Grand Slam |
| Fit | Picatinny |
| Color | Black |
| Weight | .50 lbs. |
| Shipping Weight | 0.5 |
| Scope Cover Included | No |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=WV49307 |
| Package Width | 5.0 |
| Package Length | 5.0 |
| Package Height | 1.1 |
| Illuminated Reticle | No |
| Finish Type | Black |
| Drilled and Tapped | No |
| Adjustable Objective | No |
| Additional Feature 2 | Clam Pack Packaging |
| Additional Feature 1 | 1" X-High |
| Scope Tube Diameter | 1'' |
Sale!
WEAVER GRAND SLAM RNG 1″ X-H MATTE
Original price was: $76.43.$53.99Current price is: $53.99.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.