Weaver’s popular Grand Slam Rings recently went under the knife for an impressive, sleek, modern new look. The four-hole design with Torx screws adds gripping strength and added security. Plus, Weaver’s legendary cross-lock design provides the ultimate in scope lock-down. Made of solid steel, these rings stand strong against aggressive recoil. To top it off, Weaver’s newly-designed Grand Slam Rings are proudly made to exact tolerances in the U.S.A.
Sale!
WEAVER GRAND SLAM RING 1″ H MAT
Original price was: $68.93.$47.99Current price is: $47.99.
Availability: In stock
| UPC | 076683493057 |
|---|---|
| Manufacturer | Weaver |
| Manufacturer Part Number | 49305 |
| Color | Black |
| Description | Lever-Lok Top Mount |
| Dimension | 0.85 X 4.70 X 4.85 |
| Finish | Matte |
| Fit | Picatinny |
| Height | HIGH |
| Length | 4.8500 |
| Lock Type | Cross Lock |
| Material | STEEL |
| Mount Type | Weaver |
| One or Two Piece | 2 |
| Other Features | STEEL CONSTRUCTION WITHSTANDS |
| Product Type | Ring |
| Shipping Weight | 0.35 |
| Size | 1" High |
| Style | Top Mount |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Weight | .41 |
| Width | 4.7000 |
| Additional Feature 1 | 1" High |
| Additional Feature 2 | Clam Pack Packaging |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 1.0 |
| Package Length | 6.0 |
| Package Width | 5.0 |
| Scope Cover Included | No |







Reviews
There are no reviews yet.