| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 6.65 X 48.90 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 6.6500 | |
| Length | 48.9000 | |
| CALIBER | 308 WIN (7.62X51 NATO) | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:10″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 42.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | Y | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | nan | |
| METAL COLOR | BRONZE | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
WEATHERBY VANGUARD WEATHRGUARD – 308 WIN 22″ TB BRONZE/BLACK
Original price was: $849.00.$731.99Current price is: $731.99.
Availability: Only 1 left in stock
| UPC | 747115456345 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | VWB308NR2T |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Adjustable Two-Stage Trigger |
| Additional Feature 2 | Fluted Bolt Body |
| Additional Feature 3 | SUB-MOA Guarantee |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | HOWA / WEATHERBY |
| ATF Model | Vanguard |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 22 |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Checkering | No |
| Color | Bronze |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.05 X 6.65 X 48.90 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Finish Type | COLORED |
| Grip Material | Synthetic Stock Black With Bronze Webbing |
| Grip Type | Black With Bronze Webbing |
| Height | 3.0500 |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 48.9000 |
| Material | Stainless Steel |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Other Features | MONTE CARLO STOCK W/RAISED |
| Overall Length | 42 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 49.8 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | 3 Position |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.35 |
| Sights | No |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Monte Carlo w/Raised Comb |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Two Stage |
| Weight | 7.25 |
| Weight (lbs) | 7.25 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 6.6500 |
| Barrel Type | Threaded |
| Model | Vanguard Weatherguard Bronze |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=WBVWB308NR2T |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |








Reviews
There are no reviews yet.