| UPC | 747115455423 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | VHB350NR0T |
| Action | Bolt Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | HOWA / WEATHERBY |
| ATF Model | Vanguard |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 + 1 |
| Color | Tungsten |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Tungsten Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Laminate Stock Boyds Spike Camp Laminate |
| Grip Type | Boyds Spike Camp Laminate |
| Hand | Right Hand |
| Illuminated Reticle | False |
| Model | Vanguard |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Overall Length | 40" |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 49.0 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.45 |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Type | Laminate |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 7.5 lbs |
| Checkering | No |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.00 X 6.90 X 48.70 |
| Height | 3 |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Length | 48.7000 |
| Other Features | BOYDS STOCK,#3 CONTOUR |
| Recoil Pad | Yes |
| Sights | No |
| Stock Color | MULTI-COLOR |
| Stock Material | LAMINATE |
| Swivel Studs | YES |
| Weight (lbs) | 7.5 |
| Width | 6.9000 |
Sale!
WEATHERBY VANGUARD SPIKE CAMP 350 LEGEND 20″
Original price was: $899.00.$773.99Current price is: $773.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.