| UPC | 747115459889 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | VBS308NR4B |
| Accessories | Muzzle Brake |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Product Type | Rifle |
| Stock Type | Polymer |
| Barrel Type | Threaded |
| Model | Vanguard |
| Hand | Right Hand |
| Color | Black, Tan |
| Capacity | 5 |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| ATF Model | Vanguard |
| ATF Manufacturer | HOWA / WEATHERBY |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | Muzzle Brake |
| Additional Feature 2 | Includes Peak 44 Arca/Pic Rail |
| Additional Feature 1 | Includes Picatinny Rail |
| Drilled and Tapped | False |
| canDropship | True |
| ATF Type | Rifle |
| Package Height | 2.8 |
| Overall Length | 44" |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | Black Synthetic w/Green & Tan |
| Finish Type | Blued |
| Finish | Matte Blue |
| Weight | 7.5 lbs. |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic w/Green & Tan |
| Special | Threaded Barrel |
| Shipping Weight | 9.15 |
| Scope Cover Included | False |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Package Width | 6.7 |
| Package Length | 48.6 |
Sale!
WEATHERBY VANGUARD BLACKHILLS 308WIN 22″
Original price was: $799.00.$688.99Current price is: $688.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.