| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.75 X 9.65 X 35.30 | |
| Height | 3.7500 | |
| Width | 9.6500 | |
| Length | 35.3000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | SIDE BY SIDE | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 7.3 | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 28.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 46.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | WALNUT | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| STOCK STYLE | ENGLISH STRAIGHT | |
| SWIVELS STUDS | NO | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | Y | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| INCL CYL TUBE | Y | |
| LIGHT MODIFIED | N | |
| OTHER FEATURES: | INCLUDES 5 CHOKES,BRASS BEAD, | |
| DOUBLE TRIGGERS,AMBIDEXTROUS | ||
| TANG SAFETY | ||
Sale!
WEATHERBY ORION SXS 12GA 28″
Original price was: $1,099.00.$893.99Current price is: $893.99.
Availability: In stock
| UPC | 747115452743 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | OG11228DSM |
| Action | Side By Side |
| Additional Feature 1 | Extractors |
| Additional Feature 2 | Mechanical Double Trigger |
| Additional Feature 3 | Swamp Top Rib |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | YILDIZ/WEATHERBY |
| ATF Model | ORION SXS |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Side By Side |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 2 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | IM,IC,M,F,SK |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Color | BLUED |
| Country of Origin | TR |
| Dimension | 3.75 X 9.65 X 35.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock "A" Grade American Walnut |
| Grip Type | "A" Grade American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes CYL Tube | Yes |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | Yes |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 31.5 |
| Light Modified | No |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Other Features | INCLUDES 5 CHOKES,BRASS BEAD, |
| Overall Length | 46" |
| Package Height | 4.0 |
| Package Length | 35.3 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Shotgun |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Tang |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | Brass Front Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | English Style w/Splinter Forend |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | ENGLISH STRAIGHT |
| Swivel Studs | NO |
| Trigger | Double Action Only |
| Weight | 7.3 lbs. |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 7.5 |
| Model | Orion |
| Subcategory | Sporting Shotguns |








Reviews
There are no reviews yet.