| UPC | 747115460427 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | 3WAST25CMR4B |
| Shipping Weight | 8.2 |
| Special | Threaded Barrel |
| Grip Material | Carbon Fiber Stock Peak 44 Bastion w/Green&Tan |
| Product Type | Rifle |
| Weight | 6.1 lbs. |
| Scope Cover Included | False |
| Rate of Twist | 1-in-7.5" |
| Package Width | 6.5 |
| Action | Bolt Action |
| Adjustable Objective | False |
| Barrel Length | 22" |
| ATF Manufacturer | Weatherby |
| ATF Model | 307 |
| ATF Type | Rifle |
| Caliber/Gauge | 25 CREEDMOOR |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Graphite Black Cerakote |
| Finish Type | Black |
| Grip Type | Peak 44 Bastion w/Green&Tan |
| Illuminated Reticle | False |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Overall Length | 44" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 49.0 |
| Additional Feature 1 | Spiral Fluted Barrel |
Sale!
WEATHERBY 307 ALPINE ST 25CR 22″
Original price was: $1,999.00.$1,899.00Current price is: $1,899.00.
Availability: Only 1 left in stock






Reviews
There are no reviews yet.