Since each firearm manufacturer has their own proprietary mounting rail design, each ring model must be machined to exacting tolerances for proper fit and function. Because of this, the Warne Tikka Rings are able to fit right onto the receiver’s dovetail with no need for a mounting base.
Sale!
WARNE TIKKA 1″ HIGH MATTE RINGS
Original price was: $89.99.$71.99Current price is: $71.99.
Availability: In stock
| UPC | 656813001118 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | 2TM |
| Color | Black |
| Dimension | 1.00 X 4.45 X 6.40 |
| Finish | Matte |
| Finish Color | MATTE |
| Firearm Type | Rifle |
| Fit | Tikka |
| Height | HIGH |
| Includes | Mounts/ Mounting Hardware |
| Length | 6.4500 |
| Lock Type | 4 Screws |
| Material | STEEL |
| Mount Type | Dovetail |
| Objective | 52mm |
| Other Features | TIKKA RINGS ARE ABLE TO FIT |
| Pieces | 2 |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | High |
| Scope Tube Diameter | 1'' |
| Series | Maxima |
| Shipping Weight | 0.5 |
| Similar Items | RNGTIK |
| Size | 1" High |
| Style | Fixed/Vertical Split |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Weight | .25 |
| Width | 5 |
| Additional Feature 1 | 1-in High Height |
| Additional Feature 2 | Fits Tikka Dovetail |
| Additional Feature 3 | Steel Construction |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 1.1 |
| Package Length | 6.4 |
| Package Width | 4.8 |
| Scope Cover Included | No |







Reviews
There are no reviews yet.