The Warne(R) Skyline(TM) Precision Mount has been engineered from the ground up with the precision rifle shooter/competitor in mind. Machined from 7075 T6 aluminum billet, and featuring 2 integral recoil lugs along with 4 mounting crossbolts, the precision mount easily handles the rigors of competition or hard use environments. The STANAG rail interface allows for more precise mount alignment, and return to zero capability than a traditional Mil Spec 1913 Picatinny interface while still being compatible with all picatinny rails. The Warne Skyline Precision Mount features a wide assortment of accessories that mount directly to 10 different interfaces on the scope rings.
Sale!
WARNE SL 1PC PREC MNT 30MM MED BLK
Original price was: $329.99.$263.99Current price is: $263.99.
Availability: Only 1 left in stock
| UPC | 656813106493 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | 7814M |
| Application | BOLT RIFLE-MEDIUM HEIGHT |
| Color | Black |
| Dimension | 2.55 X 6.45 X 7.35 |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Black |
| Firearm Type | RINGS |
| Fit | Picatinny |
| Gun Type | AR Platform |
| Height | MEDIUM |
| Length | 7.3500 |
| Made in the USA | MADE IN THE USA |
| Material | Aluminum |
| Misc | 30mm Ring |
| Model | Skyline |
| Mount Height | 1.18" |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Objective | 56mm |
| Pieces | 1 |
| Product Type | Mount |
| Ring Height | Medium |
| Rings Included | Yes |
| Series | Scope Mount/Ring Combo |
| Similar Items | RNG30 |
| Size | 30mm Medium |
| Style | 1913 Picatinny |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 30MM |
| Tube Size | 30MM |
| Type of Rings Needed | NONE-INTEGRAL |
| Units per Box | 1 |
| Weight | .575 |
| Width | 6.4500 |
| Additional Feature 1 | Aluminum Construction |
| Additional Feature 2 | STANAG Rail Interface |
| Additional Feature 3 | Medium Height |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 7.2 |
| Package Width | 6.5 |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 0.6000000000000001 |






Reviews
There are no reviews yet.