Since each firearm manufacturer has their own proprietary mounting rail design, each ring model must be machined to exacting tolerances for proper fit and function. Because of this, the Warne Ruger Rings are able to fit right onto the receiver’s dovetail with no need for a mounting base.
Sale!
WARNE RUGER M77 1″ HIGH MATTE RINGS
Original price was: $94.99.$75.99Current price is: $75.99.
Availability: In stock
| UPC | 656813012329 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | 2R7M |
| Color | Black |
| Dimension | 1.30 X 4.65 X 6.35 |
| Finish | Matte |
| Fit | Ruger M77 |
| Height | HIGH |
| Length | 6.3500 |
| Lock Type | 4 Screws |
| Material | STEEL |
| Model | Fixed |
| Mount Type | Dovetail |
| Other Features | RUGER RINGS ARE ABLE TO FIT |
| Product Type | Ring |
| Size | 1" High |
| Style | Vertical Split |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Weight | .52 |
| Width | 4.6500 |





Reviews
There are no reviews yet.