Warne’s 1 piece QD XSKEL cantilever mount features Patent Pending Dual Quick Detach levers and is constructed from 6061 T6 aluminum for a lightweight and rigid foundation. Steel threaded inserts ensure steel on steel contact between all threaded interfaces, and MSR Ideal Height helps the shooter maintain a proper cheek weld and shooting position with any optic on flat top guns. The QDXSKEL gives you a generous forward cantilever for modern scopes while reducing weight with its skeletonized design, and the Return-to-Zero performance that Warne(R) is known for.
Sale!
WARNE QD EXTND SKELETON 30MM BLK
Original price was: $259.99.$207.99Current price is: $207.99.
Availability: In stock
| UPC | 656813106424 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | QDXSKEL30TW |
| Color | Black |
| Description | Extended Skeletonized |
| Dimension | 2.60 X 6.40 X 9.35 |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Black |
| Firearm Type | RINGS |
| Fit | AR Rifles |
| Height | 2.8500 |
| Length | 6.4000 |
| Material | 6061 Aluminum |
| Model | Quick Detach |
| Mount Height | 1.44" |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Objective | 72mm |
| Other Features | 1 INCH CANTILEVER FORWARD |
| Pieces | 1 |
| Product Type | Mount |
| Ring Height | Ultra High |
| Rings Included | Yes |
| Series | Scope Mount/Ring Combo |
| Shipping Weight | 0.75 |
| Similar Items | RNGWS |
| Size | 30mm |
| Style | Quick Detach |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 30MM |
| Type of Rings Needed | NONE-INTEGRAL |
| Units per Box | 1 |
| Weight | .7 |
| Width | 9.3500 |
| Additional Feature 1 | 30mm MSR Height |
| Additional Feature 2 | Quick Detach |
| Additional Feature 3 | Aluminum Construction |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 9.6 |
| Package Width | 6.5 |
| Scope Cover Included | No |







Reviews
There are no reviews yet.