The credo of the backcountry hunter. When tired legs are the only mode of transportation. When the air feels thin, and feet feel heavy. When months of preparation, training and sleepless nights thinking about the upcoming hunt culminate into a single moment, placing the crosshair where it needs to be for the perfect shot. Warne Mountain Tech is the ultimate lightweight precision scope mounting system. Don’t leave your dream hunt to chance. When every ounce matters, and every shot counts, Warne Mountain Tech are the scope mounts you can depend on.
Sale!
WARNE MT 1″ MED MATTE
Original price was: $176.99.$141.99Current price is: $141.99.
Availability: In stock
| UPC | 656813105311 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | 7201M |
| Color | Black |
| Dimension | 1.45 X 5.40 X 5.75 |
| Finish | Matte |
| Finish Color | MATTE |
| Firearm Type | RINGS |
| Height | MEDIUM |
| Length | 5.7500 |
| Material | Aluminum |
| Model | Mountain Tech |
| Mount Type | Picatinny/Weaver |
| Objective | 36-42mm |
| Other Features | STANAG 4694 SPEC WORKS WITH |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | Medium |
| Scope Tube Diameter | 1'' |
| Series | Scope Ring Set |
| Shipping Weight | 0.335 |
| Similar Items | RNGWS |
| Size | 1" Medium |
| Style | Fixed |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Units per Box | 1 |
| Weight | .25 |
| Width | 5.4000 |






Reviews
There are no reviews yet.