The Maxima Fixed Ring Series fit Weaver style cross slot bases and incorporate a Warne square stainless steel recoil control key in both the front and rear rings. This ensures a no slip positive recoil surface across the entire slot of the base and is capable of withstanding the heaviest of recoil. The Maxima square recoil key also protects against swaging or peening of the bases when used on softer or less durable materials. The Maxima Fixed Ring band is also substantially wider for additional clamping surface around the scope to hold the optic firmly in place.
Sale!
WARNE MAXIMA PA 30MM LOW MATTE
Original price was: $77.99.$62.39Current price is: $62.39.
Availability: In stock
| UPC | 656813000777 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | 213M |
| Color | Black |
| Dimension | 1.00 X 4.50 X 6.15 |
| Finish | Matte |
| Finish Color | MATTE |
| Firearm Type | RINGS |
| Height | LOW |
| Length | 6.1500 |
| Lock Type | 4 Screws |
| Material | STEEL |
| Model | Maxima |
| Mount Type | Maxima/Weaver/Picatinny |
| Objective | 24-42mm |
| Other Features | DESIGNED TO FIT WARNE BASES, |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | Low |
| Scope Tube Diameter | 30mm |
| Series | Vertical Ring Set |
| Shipping Weight | 0.35 |
| Similar Items | RNG30 |
| Size | 30mm Low |
| Style | Fixed |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 30MM |
| Tube Size | 30MM |
| Units per Box | 1 |
| Weight | .25 |
| Width | 4.5000 |
| Additional Feature 1 | 30mm Low Height |
| Additional Feature 2 | Fits Picatinny/Weaver Bases |
| Additional Feature 3 | Steel Construction |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 1.5 |
| Package Length | 6.5 |
| Package Width | 5.0 |
| Scope Cover Included | No |







Reviews
There are no reviews yet.