The Rimfire rings are designed to fit a very wide selection of rifles with either a 3/8″, or 11mm dovetail. This is made possible by using a solid asymmetrical reversible clamp that can be flipped 180 degree and used on wider or narrower dovetails for the best fit.
Sale!
WARNE 7.3 SERIES 1″ MED RIMFRE MATTE
Original price was: $53.99.$44.99Current price is: $44.99.
Availability: In stock
| UPC | 656813001217 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | 721M |
| Color | Black |
| Dimension | 1.00 X 4.50 X 6.00 |
| Finish | Matte |
| Finish Color | MATTE |
| Firearm Type | RINGS |
| Height | MEDIUM |
| Length | 6 |
| Material | STEEL |
| Model | 7.3 Series |
| Mount Type | 3/8"/11mm Dovetail |
| Objective | 20-42mm |
| Other Features | REVERSIBLE CLAMP FOR EITHER |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | Medium |
| Scope Tube Diameter | 1'' |
| Series | Scope Ring Set |
| Shipping Weight | 0.45 |
| Similar Items | RNG22 |
| Size | 1" Medium |
| Style | .22 Rimfire Rings |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Units per Box | 1 |
| Weight | .31 |
| Width | 4.5000 |
| Additional Feature 1 | 1-in Medium Height |
| Additional Feature 2 | Fits 3/8 And 11mm Dovetail |
| Additional Feature 3 | Steel Construction |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 1.1 |
| Package Length | 6.4 |
| Package Width | 4.8 |
| Scope Cover Included | No |







Reviews
There are no reviews yet.