The Rimfire rings are designed to fit a very wide selection of rifles with either a 3/8″, or 11mm dovetail. This is made possible by using a solid asymmetrical reversible clamp that can be flipped 180 degree and used on wider or narrower dovetails for the best fit.
Sale!
WARNE 1″ QD .22 MED MATTE RINGS
Original price was: $74.99.$59.99Current price is: $59.99.
Availability: In stock
| UPC | 656813104017 |
|---|---|
| Manufacturer | Warne |
| Manufacturer Part Number | 721LM |
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Height | MEDIUM |
| Model | 7.3 Series |
| Product Type | Ring |
| Size | 1" Medium |
| Subcategory | Rings |
| Weight | 0.325 |
| Dimension | 1.00 X 4.50 X 6.00 |
| Length | 6 |
| Material | STEEL |
| Mount Type | 3/8"/11mm Dovetail |
| Other Features | REVERSIBLE CLAMP FOR EITHER |
| Style | Fixed/70/30 Split |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Width | 4.50 |






Reviews
There are no reviews yet.