Viridian is proud to announce the RFX Series of Closed Emitter Green Dot Optics! The RFX45 offers an all machined aluminum housing with FMC glass lenses, and a high visibility 3 MOA Green Dot.
Sale!
VIRIDIAN RFX45 GREEN DOT FOR GLOCK MOS
Original price was: $399.00.$349.00Current price is: $349.00.
Availability: In stock
| UPC | 754003936407 |
|---|---|
| Manufacturer | Viridian |
| Manufacturer Part Number | 981-0051 |
| Battery Size | CR2032 |
| Brightness Settings | 10 Settings (8-Day 2-Night) |
| Click Value | 1 MOA |
| Color | Black |
| Dimension | 2.45 X 3.05 X 4.25 |
| Dot Size | 5 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Finish | Black |
| Front Lens (mm) | 24 |
| Height | 2.4500 |
| Length | 1.90" |
| Length (in) | 1.9000 |
| Magnification | 1x |
| Make | Glock |
| Make/Model | Glock|MOS |
| MOA | 3 MOA |
| Model | RFX Series |
| Mount | Picatinny |
| Mount Type | GLOCK MOS |
| Night Vision Compatible | Yes |
| Objective | 24mm |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Optic Footprint | AIMPOINT ACRO |
| Other Features | UNLIMITED EYE RELIEF |
| Power | 1X |
| Power Supply | CR 2032 |
| Product Type | Reflex |
| Proofs | Waterproof |
| Reticle | Green Dot |
| Shipping Weight | 0.355 |
| Subcategory | Red Dot Sights & Non-Magnified Optics |
| Weight | 0.108 lbs |
| Weight (oz) | 1.7300 |
| Width | 3.0500 |
| Windage Elevation | Adjustable |





Reviews
There are no reviews yet.