TruGlo When Brightness Counts
Sale!
TRUGLO TACTICAL 30MM RED DOT DC BLK
Original price was: $94.99.$69.99Current price is: $69.99.
Out of stock
| UPC | 788130012598 |
|---|---|
| Manufacturer | Truglo |
| Manufacturer Part Number | TG-TG8030TB |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Battery Size | CR2032 |
| Color | Black |
| Description | Dual Color |
| Dot Size | 3 MOA |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View | 68 ft at 100 yds |
| Finish | Matte Black |
| Length | 3.82" |
| Magnification | 1x |
| Model | TG8030TB |
| Objective | 30mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Power | 1X |
| Product Type | Red Dot |
| Proofs | Water Resistant/Shock Resistant/Fog Proof |
| Reticle | 3 MOA Red/Green Dot |
| Shipping Weight | 0.7813 |
| Size | 30mm |
| Subcategory | Red Dot Sights & Non-Magnified Optics |
| Weight | 0.7813 |
| Windage Elevation | Adjustable |







Reviews
There are no reviews yet.