Modern sporting rifles have come a long way in a short time – with accuracy, range, and price being better than ever. It is time for optics that not only keep up, but increase the potential of contemporary marksmen. EMINUS is designed as a perfect pairing to rifles tuned for accuracy and practicality. Quarter-MOA locking target turrets correspond easily to the Illuminated TacPlex Reticle for improved shot tracking, measurement, and D.O.P.E. dialing.
Sale!
TRUGLO EMINUS 6-24X50 30MM IR ML BLK
Original price was: $439.99.$349.99Current price is: $349.99.
Availability: In stock
| UPC | 788130025994 |
|---|---|
| Manufacturer | Truglo |
| Manufacturer Part Number | TG8562TLR |
| Adjustable Parallax | No |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| AR-15 Accessory | Yes |
| Coating Type | Weather-Resistant, Fogproof, Shock-Resistant |
| Dimension | 4.20 X 4.55 X 19.80 |
| Exit Pupil Range | 15yds-Infinity |
| Eye Relief | 3.46" – 3.5" |
| Finish | BLACK MATTE |
| Front Lens (mm) | 50 |
| Height | 4.2000 |
| Length | 19.8000 |
| Length (in) | 14.0900 |
| Lens Caps Included | Yes |
| Locking Turrets | Yes |
| Magnification | 6-24x |
| Objective | 50mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Optics Type | TACTICAL RIFLE |
| Other Features | THIS SCOPE IS A DISTRIBUTOR |
| Power | 6-24 |
| Proofs | Fog/Waterproof/Shock Resistant |
| Reticle | ILLUMINATED TAC PLEX RETICLE |
| Rings Included | Yes |
| Shipping Weight | 2.9 |
| Target Turrets | Yes |
| Tube Diameter | 30MM |
| Weight | 22.2200 |
| Weight (oz) | 22.2200 |
| Width | 4.5500 |
| Accessories | 1 Piece Base and Sun Shade |
| Color | Black |
| Model | EMINUS |
| Product Type | Rifle Scope |
| Size | 30mm |
| Subcategory | Scopes & Magnified Optics |







Reviews
There are no reviews yet.