| UPC | 719307403703 |
|---|---|
| Manufacturer | Trijicon |
| Manufacturer Part Number | TMHX2450-C-3000004 |
| Additional Feature 1 | Second Focal Plane |
| Additional Feature 2 | Low Capped Adjusters |
| Adjustable | 1/4 MOA |
| Adjustable Objective | False |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Battery | CR-2032 |
| canDropship | True |
| Click Value | 1/4 MOA |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | False |
| Eye Relief | 3.10"-3.80" |
| Field of View | 19-4.70 ft @ 100 yds |
| Finish | Satin Black |
| Finish Type | Black |
| Focal Plane | Second |
| Height | 4.5 |
| Illuminated Reticle | True |
| Illumination | Yes |
| Length | 18.5 |
| Magnification | 6-24x |
| Max Magnification | 24x |
| Min. Magnification | 6x |
| Model | Tenmile |
| Model Number | Tenmile |
| Objective | 50mm |
| Objective Size | 50mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Overall Length | 14.45" |
| Package Height | 4.5 |
| Package Length | 18.5 |
| Package Width | 8.0 |
| Power | 6X – 24X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Proofs | Fog/Waterproof/Shock Resistant |
| Reticle | MOA Ranging Green |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.2 |
| Size | 30mm |
| Subcategory | Scopes & Magnified Optics |
| Tube Diameter | 30MM |
| Tube Size | 30MM |
| Weight | 24.9 oz. |
| Width | 8 |
Sale!
TRIJICON TENMILE HX 6-24X50 MOA GREEN
Original price was: $1,568.00.$1,170.99Current price is: $1,170.99.
Availability: Only 2 left in stock







Reviews
There are no reviews yet.