The Trijicon Miniature Rifle Optic (MRO) is a reflex-style, sealed sight intended for use on rifles, carbines, and shotguns to provide fast target acquisition. It is designed to be used with both eyes open, providing the operator with maximum situational awareness. The large aperture and tapered light path maximizes the viewing area in such a small optic, allowing for fast target engagement – especially from non-standard shooting positions. It also features ambidextrous brightness controls, sub-flush adjusters, advanced lens coatings, and a fully sealed, waterproof, hard anodized forged 7075-T6 housing, making the MRO the ultimate mini reflex sight. The MRO HD is optimized for use with a magnifier, with a re-engineered objective lens to produce a refined 2.0 MOA center dot surrounded by a 68 MOA segmented circle reticle. The ambidextrous reticle and brightness control allows the user to choose between a full reticle or center dot only.
Sale!
TRIJICON MRO HD RED DOT FULL CO-WIT
Original price was: $1,075.00.$803.99Current price is: $803.99.
Availability: In stock
| UPC | 719307616028 |
|---|---|
| Manufacturer | Trijicon |
| Manufacturer Part Number | MRO-C-2200052 |
| Accessories | With Full Co-Witness Mount |
| Additional Feature 1 | MRO Full co-witness Mount |
| Additional Feature 2 | 16 Adj. Brightness Settings |
| Additional Feature 3 | Optimized For Use w/Magnifier |
| Adjustable | 1/2" MOA |
| Adjustable Objective | False |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Battery Size | CR2032 |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Dot Size | 2 MOA/68MOA |
| Drilled and Tapped | False |
| Eye Relief | Infinite |
| Finish | Black |
| Finish Type | Black |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | True |
| Length | 2.90" |
| Magnification | 1x |
| Model | MRO HD |
| Objective | 25mm |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Overall Length | 2.9" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 6.9 |
| Package Width | 6.5 |
| Power | 1X |
| Product Type | Red Dot |
| Proofs | Waterproof/Shockproof/Fog Proof |
| Reticle | 68 MOA & 2 MOA |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.15 |
| Subcategory | Red Dot Sights & Non-Magnified Optics |
| Weight | 1.15 |
| Width | 6.5 |
| Windage Elevation | Adjustable |







Reviews
There are no reviews yet.