| UPC | 723551441329 |
|---|---|
| Manufacturer | Tisas |
| Manufacturer Part Number | 10100106 |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| Barrel Description | Hard Chrome Plated |
| Barrel Length | 4.2500 |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Dimension | 2.55 X 8.40 X 11.35 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Cerakote |
| Finish Color | Cer |
| Finish Style | Black Cerakote |
| finish_color | Black |
| Frame Color | GREY |
| Frame Description | Steel Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Black Cerakote |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Grip Material | G10 |
| grips_stock | 451 |
| Height | 2.5500 |
| Includes | 2 Magazines/Bushing Wrench/Cleaning Kit/Gun Case/Trigger Lock |
| Length | 11.3500 |
| Material | STEEL |
| Number of Magazines | 2 |
| Other Features | ED BROWN BOBTAIL |
| Overall Length | 7.90" |
| Product Type | 1911 |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Series | Carry |
| Shipping Weight | 3.5 |
| Sights | Novak |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Commander |
| Slide Description | Serrated |
| Trigger | Skeletonized |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 30 |
| Weight (oz) | 30 |
| Width | 8.4000 |
| Additional Feature 1 | Ed Brown Bobtail |
| Additional Feature 3 | Series 70 Internals |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | TISAS / TISAS |
| ATF Model | ZIG M9 |
| ATF Type | Pistol |
| Case | Lockable Hard Case |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Aluminum Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Illuminated Reticle | No |
| Model | 1911 CARRY |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 11.5 |
| Package Width | 8.5 |
| Scope Cover Included | No |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
Sale!
TISAS 1911 CARRY 9MM BK/GR 4.3″ BOB
Original price was: $742.98.$652.79Current price is: $652.79.
Availability: Only 1 left in stock







Reviews
There are no reviews yet.