| UPC | 082442924649 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXVA382 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Barrel Length | 24.30" |
| Safety | Two-Position |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Overall Length | 44.50" |
| Material | STEEL |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Trigger | Single-Stage |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Weight | 6.60 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Color | Camo |
| Finish | Matte |
| Model | T3X Lite |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Barrel Type | Threaded |
| Accessories | 1 Magazine |
| Product Type | Rifle |
| Grip Material | Synthetic Stock |
| Sights | No Sights |
| Shipping Weight | 8.75 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 7.0 |
| Package Length | 47.7 |
| Package Height | 2.9 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Width | 7 |
| Length | 47.7 |
| Height | 2.9 |
| Illuminated Reticle | False |
| Finish Type | Camo |
| Drilled and Tapped | False |
| canDropship | True |
| ATF Type | Rifle |
| ATF Model | T3x |
| ATF Manufacturer | Tikka/ Beretta U.S.A., Corp. |
| Adjustable Objective | False |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Make/Model | Tikka|T3x Lite Veil Alpine |
| Make | Tikka |
| Cartridge | 6.5mm Creedmoor |
| Magazine Included | 1 x 3-Round |
| Magazine Type | Removable |
Sale!
TIKKA T3X LT VEIL ALPINE 6.5CR
Original price was: $1,589.00.$1,489.00Current price is: $1,489.00.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.