| UPC | 810012513166 |
|---|---|
| Manufacturer | Taylors and Company |
| Manufacturer Part Number | 240002 |
| Action | Lever Action |
| Additional Feature 2 | 100% Made In The USA |
| Adjustable Objective | False |
| Barrel Length | 18" |
| ATF Manufacturer | TAYLORS & COMPANY, INC. |
| ATF Model | TC73 |
| ATF Type | Rifle |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Type | American Walnut Stock |
| Illuminated Reticle | False |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Additional Feature 1 | Taylor Tuned Action |
| Overall Length | 37.5" |
| Package Height | 1.8 |
| Weight | 7.82 lbs. |
| Product Type | Rifle |
| Package Length | 45.7 |
| Package Width | 8.5 |
| Rate of Twist | 1-in-12" |
| Receiver | Color Case Hardened Steel |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.7 |
| Grip Material | Wood Stock American Walnut Stock |
| Sights | Buckhorn Rear | Blade Front |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Special | Threaded Barrel |
Sale!
TAYLOR’S & COMPANY TC73 9MM CCH/WD 18″ 10+1 TB
Original price was: $1,799.00.$1,667.99Current price is: $1,667.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.