| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 22 LONG RIFLE | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.1000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 16.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 17.3000 | |
| OTHER FEATURES: | THREADED BARREL | |
| 1 16RD AND 1 22RD MAGAZINE | ||
| OPTIC READY | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
TAURUS TX-22 22LR 4.1″ TORO – ADJ. 16-SHOT FDE POLYMER
Original price was: $389.99.$298.99Current price is: $298.99.
Out of stock
| UPC | 725327941972 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-2TX22P141F |
| Weight (oz) | 17.3000 |
| Action | Semi-Auto |
| Color | Black |
| Other Features | THREADED BARREL |
| Number of Magazines | 2 |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| Capacity | 16 |
| Length | 9.9500 |
| Height | 1.8500 |
| Grip Material | POLYMER |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Color | FLAT DARK EARTH |
| Finish | COLORED |
| Drilled and Tapped | No |
| Dimension | 1.85 X 6.20 X 9.95 |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Barrel Length | 4.1000 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Width | 6.2000 |
| Material | Polymer |
| Barrel Type | Threaded |
| Product Type | Striker Fired |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Sights | Adjustable Sights |
| Safety | Manual Safety |
| Model | TX22 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Finish Color | MATTE |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| Frame Size | Full Size |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Material | Alloy Steel |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Includes | 2 Magazines |
| Muzzle | Threaded |
| Overall Length | 7.06" |
| Series | T.O.R.O Gen 2 |
| Similar Items | HG22A |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Weight | 17.30 oz |
| canDropship | False |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | TX |
| ATF Manufacturer | TAURUS |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 1 | TORO Optic Ready Slide |
| Country of Origin | US |
| Finish Type | Black |
| Shipping Weight | 2.0 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 1.75 |
| Package Length | 10.0 |
| Package Height | 6.0 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | FDE Polymer Frame |
| Frame | Polymer Frame |
| Special | Threaded Barrel |
| Rear Sight | Adjustable |
| Stock Material | Polymer |
| Make/Model | Taurus|2TX22 |
| Cartridge | .22 LR |
| Make | Taurus |
| Front Sight | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 16-Round |
| Magazine Type | Removable |
| action_type | Semi-Auto |
| Condition | New |
| finish_color | FDE |
| grips_stock | 30 |





Reviews
There are no reviews yet.