| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 5.50 X 12.40 X 12.75 | |
| HEIGHT | 5.5000 | |
| WIDTH | 12.4000 | |
| LENGTH | 12.7500 | |
| CALIBER | .45LC/.410 | |
| FRAME DESIGNATION | N/A | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 29.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 5.0000 | |
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
Sale!
TAURUS JUDGE EXECUTIVE
Original price was: $1,003.99.$749.99Current price is: $749.99.
Out of stock
| UPC | 725327938026 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-441EX039 |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Improved Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 4510 THE JUDGE |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 3 |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | .45 LONG COLT |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Case | Vault 100 Pelican Hard Case |
| Chamber Size | 2.5" |
| Color | Silver |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Hand Polished Satin |
| Dimension | 5.50 X 12.40 X 12.75 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Stainless Steel |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Frame Finish | Hand Polished Satin |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Medium |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Altamont Walnut Grips |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 5.5000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 12.7500 |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Judge |
| Other Features | COMES IN HARD CASE |
| Overall Length | 9.50" |
| Package Height | 4.8 |
| Package Length | 9.7 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | Revolver |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Executive Grade |
| Shipping Weight | 5.4 |
| Sights | Brass Front Bead |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG410 |
| Size | Large Frame |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 29 |
| Weight (oz) | 29 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 12.4000 |







Reviews
There are no reviews yet.