| UPC | 725327635338 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 24410P39MAG |
| Frame Color | STAINLESS |
| Grip Material | RUBBER |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 1.9500 |
| Length | 12.3500 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Sights Type | FIXED |
| Trigger Type | COMBAT |
| Weight (oz) | 34.3000 |
| Width | 6 |
| Drilled and Tapped | No |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 3 |
| Caliber/Gauge | .45LC/.410 |
| Capacity | 5 |
| Dimension | 1.95 X 6.00 X 12.35 |
| Action | Double / Single Action |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | Compact |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Overall Length | 9.50" |
| Sights | Fiber Optic Front/Fixed Rear |
| Weight | 37 oz |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Model | Judge Magnum |
| Subcategory | Revolvers |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Description | Optics Ready |
| Color | Silver |
| Package Width | 6.1 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=TA4410TOR-3SMAG |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 2.95 |
| Product Type | Revolver |
| Package Length | 12.3 |
| Package Height | 1.9 |
| Additional Feature 1 | Taurus Optic Ready Option |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS/TAURUS INT'L |
| ATF Model | The Judge |
| ATF Type | Revolver |
| Chamber Size | 3" |
| Country of Origin | BR |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Alloy Frame |
| Grip Type | Black Rubber |
| Illuminated Reticle | No |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Cartridge | .410 Bore |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Taurus |
| Make/Model | Taurus|Judge Magnum |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Rear Sight | Adjustable |
| Muzzle | Non-Threaded |
Sale!
TAURUS JUDGE .45LC/410-3″ 3″ – FS 5-SHOT TORO SS RUBBER
Original price was: $706.99.$530.99Current price is: $530.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.