| UPC | 725327938354 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-GX4XLP941-10 |
| Safety | Loaded Chamber Indicator, Manual, Trigger |
| Sights Type | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 3.70" |
| Capacity | 10 + 1 |
| Frame Finish | Black |
| Grip Material | Black Polymer |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Gas Nitride Treatment |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 4.4 |
| Length | 6.05 |
| Width | 1.08 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Overall Length | 6.43" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 12.0 |
| Package Width | 8.8 |
| Scope Cover Included | False |
| Weight | 2.85 |
| Shipping Weight | 2.85 |
| Sights | Black Serrated White Dot |
| ATF Model | GX4xl |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS/TAURUS |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 1 | Flat Face Serrated Trigger |
| Additional Feature 2 | Front Side Serrations |
| Additional Feature 3 | TORO Optics Ready Slide |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Make/Model | Taurus|GX4XL TORO |
| Model | GX4XL TORO |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Adjustable |
| Stock Material | Polymer |
| Make | Taurus |
| Magazine Type | Removable |
| Magazine Included | 1 x 10-Round |
| Cartridge | 9mm |
| Front Sight | Fixed |
Sale!
TAURUS GX4XL 9MM BLK/BLK 3.7″ 10+1 OR
Original price was: $340.99.$262.99Current price is: $262.99.
Out of stock





Reviews
There are no reviews yet.