| UPC | 725327938118 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-GX4XL941 |
| Slide Description | Serrated Black Nitride Steel |
| Sights Type | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Safety | Loaded Chamber Indicator, Manual, Trigger |
| Grip Material | Black Polymer |
| Frame Finish | Black |
| Capacity | 13 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.70" |
| Action | Striker Fired |
| Product Type | Striker Fired |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Micro Compact |
| Sights | Adjustable Sights |
| Model | GX4XL |
| Material | Polymer |
| Color | Black |
| Accessories | 2 Magazines |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight | 20 oz |
| Weight (oz) | 18.1000 |
| Units per Box | 1 |
| Hand | Right Hand |
| Dimension | 2.85 X 8.75 X 11.90 |
| Finish | Black |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Material | Poly |
| Number of Magazines | 2 One 11 rd. and One 13 rd. |
| Overall Length | 6.43" |
| Series | XL |
| Finish Style | Black Nitride |
| Width | 1.08 |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 12.0 |
| Package Width | 8.8 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.85 |
| Length | 6.05 |
| Height | 4.4 |
| Illuminated Reticle | False |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 1 | Flat Face Serrated Trigger |
| Additional Feature 2 | Front Side Serrations |
| Additional Feature 3 | Steel Recoil Rod |
| Grip Type | Black Polymer |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS / TAURUS |
| ATF Model | GX4xl |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Adjustable |
| Stock Material | Polymer |
| Make/Model | Taurus|GX4XL |
| Make | Taurus |
| Magazine Type | Removable |
| Magazine Included | 1 x 11-Round |
| Front Sight | Fixed |
| Cartridge | 9mm |
| action_type | Semi-Auto |
| Barrel Type | Stainless Steel |
| Condition | New |
| finish_color | Black |
| grips_stock | 30 |
Sale!
TAURUS GX4XL 9MM BLK/BLK 3.7″ 13+1
Original price was: $429.00.$262.99Current price is: $262.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.