| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 2.85 X 8.75 X 11.90 | |
| HEIGHT | 2.8500 | |
| WIDTH | 8.7500 | |
| LENGTH | 11.9000 | |
| OPTIC FOOTPRINT | PROPRIETARY SLIDE CUT | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | BLUED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.7000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 13.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 18.1000 | |
| OTHER FEATURES: | COMES WITH 1-11RND 1 13RND MAG | |
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO SALE TO OREGON | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
TAURUS GX4XL 9MM 13-SHOT MATTE
Original price was: $468.99.$262.99Current price is: $262.99.
Out of stock
| UPC | 725327937128 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-GX4XLP941 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Striker Fired |
| Additional Feature 1 | Flat Face Serrated Trigger |
| Additional Feature 2 | Front Side Serrations |
| Additional Feature 3 | TORO Optics Ready Slide |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS / TAURUS |
| ATF Model | GX4xl |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.7" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 13 + 1 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Description | Optics Ready |
| Dimension | 2.85 X 8.75 X 11.90 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Gas Nitride Treatment |
| Finish Style | Black Nitride |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Poly |
| Grip Material | Polymer Frame Black Polymer Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4.4 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.05 |
| Material | Carbon Steel |
| Model | GX4XL |
| Number of Magazines | 2 1-11 rd. and 1-13 rd. |
| Optic Footprint | PROPRIETARY SLIDE CUT |
| Other Features | COMES WITH 1-11RND 1 13RND MAG |
| Overall Length | 6.43" |
| Package Height | 2.7 |
| Package Length | 12.0 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Manual/Trigger |
| Scope Cover Included | False |
| Series | XL |
| Shipping Weight | 2.75 |
| Sights | Black Serrated White Dot |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Size | Micro Compact |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 2.75 |
| Weight (oz) | 18.1000 |
| Width | 1.08 |






Reviews
There are no reviews yet.